Hızlı, Güvenilir, Ekonomik & Profesyonel Bir Servis Deneyimi için bizi arayın; 0212 217 00 05

Blog

Casper Notebook Ekran Kartı Arızaları

Casper Ekran Kartı Arızaları

Ekran Kartı Arızaları (Harici ekrana da görüntü alamıyorsanız)

Ekran kartı, yaptımız işlemleri görüntüye dönüştürerek ekrana yansıtır. Görüntü grafik işlemcide görüntü ayarlanarak monitöre aktarılır.

Ekran kartı arızalarında dizüstü ekranında çizgi çizgi ya da kaymış, bulanık görüntüler oluşturabilir.

Dizüstü harici ekranda deneme yaptığınızda görüntü aynı şekilde kaymış, bulanık yada çizgi çizgi geliyorsa ekran kartı ağrızalı demektir.

Bazı durumlarda arızadan dolayı ekrana görüntü gelmeyebilir.Bazen iste görüntü gelmediğinde bilgisayarınız sinyal verir.

Eğer ekran kartınız harici ise yani ekran kartınız ile tümleşik deil ise ekran kartını değiştirebilirsiniz.

Ancak ekran kartları da anakartlar da olduğu gibi çoğu zaman belli modellere özgüdür ve temin edilmesi çok zor olabilmektedir.

Ekran kartı değişim için bulunabilse bile değiştirmek maliyetli olabilmektedir. Eğer ekran kartınız dahili ise ve arızalanmışsa tek çözüm ekran kartı çipini ya da anakartı değiştirmektir.

İster dahili ister harici olsun ekran kartları arızalandığında kartın çipi değiştirilerek de sorun çözülebilmektedir. Eğer ekran kartı çipi bulunursa çipi değiştirerek daha düşük bir maliyetle arızayı tamir ettirebilirsiniz.

Fakat, ekran kartının çipinin değişmesi kesin çalışacağı anlamına gelmez. Çip değiştirme çok hassas bir işçilik ve beceri gerektiren çalışma olduğu için hangi yöntemle yapılırsa yapılsın düşük bir olasılık da dizüstünüz hiç çalışamaz hale gelme durumu da olabilmektedir.

Onun için çipin değişimi teşhisi konulan bir dizüstü kesin yapılacak gözüyle bakmamak, hiç tamir edilemez duruma gelebileceğini de göz önünde bulundurmak gerekmektedir.

30 Eylül 2017 Genel , ,
About

Leave a Reply