Bilgisayar Karşısında Nasıl Oturmamız Gerektiği Ile Ilgili Afiş? (TOP 5 Tips)

Bilgisayar karşısında nasıl oturmamız gerekiyor?

Bilgisayar sandalyesinde nasıl oturmalıyız?

 1. Bacağınızın üst kısmı sandalyeye yaslanmalıdır.
 2. Diziniz 90 derecelik açıda durmalıdır.
 3. Ayaklarınız bacaklarınıza 90 derecelik açı oluşturmalıdır.
 4. Sırtınız mümkünse bacaklarınıza 100 ile 135 derece açıyla durmalıdır.
 5. Kollarınız vücudunuza yapışık olmalıdır.

Bilgisayar karşısında nasıl oturmalıyız 5 sınıf?

NASIL OTURSAM? AFİŞİ

 • Dik oturmalıyız.
 • Kollar dirseklerden 90 derece kırılmalı.
 • Bilekler klavye kullanırken desteklenmeli.
 • Ekran göz hizasına gelmeli.
 • Ayaklar yerle temas etmeli, yer ile temas etmediği durumda ayaklar desteklenmeli.
 • Koltuk yüksekliği ayarlanabilir olmalı.
 • Ekrana yakından bakılmamalı (50 – 70 cm).

Nasıl Oturmaliyiz?

* Otururken mutlaka sandalyenin en arkasına doğru oturulmalı. Tabure gibi desteksiz bir yerde oturuluyorsa, en uçta kısa süreyle oturmak gerekli. Otururken “oturma kemiklerimizin” üzerine, bel boşluğu hissedecek şekilde, omuzlar arkada rahat olarak oturulmalı. * Masanın boyu 75-80 santim olmalı.

Oturma pozisyonu nasıl olmalı?

İdeal Oturma Pozisyonu Nedir?

 1. Sırtınızı dik tutun.
 2. Oturduğunuz sandalyenin arkası yüksek olmasını sağlayın.
 3. Arkanızı sandalyenin sırtlığına dayayın.
 4. Ayakların yere temas etmesine dikkat edin.
 5. Bacak bacak üstüne atmayın.
 6. Omuzlarınızı rahat pozisyonda tutun, öne ve yukarı doğru yaslanmayın.

Sandalyede nasıl düzgün oturulur?

Otururken bacakların konumuna dikkat edilmeli ve bacaklar kalça hizasında olmasına özen gösterilmelidir. Kesinlikle otururken bacak bacak üzerine atılmamalı. Eğer mümkünse ayakların altına bir basamak yerleştirilerek dik oturuş sağlanmalıdır. Sandalyede oturan kişi omurgasına yük bindirmemelidir.

You might be interested:  Bilgisayar I Kim Icat Etti Vikipedi? (Best solution)

Çalışırken nasıl oturulmalı?

Bileklerinizin dirsek hizasından hafif aşağıda olmasına dikkat edin. Dik oturulmalı, sırt eğilmemeli. Bel bölgesine bir destek konarak dik oturma kolaylaştırılabilir. Ayakların altına bir basamak konursa daha uzun süre rahat ve dik oturma sağlanabilir.

Ideal bilgisayar çalışma ortamı ve doğru oturma pozisyonu nasıl olmalıdır?

Ayaklar yere paralel olmalı. Sandalye boyu ayarlanmıyor ve ayaklar sarkıyor ise ayaklık kullanılmalı. Omuzlarınız gevşek olacak şekilde kolunuzu ayarlayın, çoğunlukla önerilen ön kolun yere paralel olmasıdır. En sık kullandığınız klavye bölümü,vücudumuzun merkezine en yakın kısım olmalı.

Masada ders çalışırken veya bilgisayar kullanırken doğru oturma nasıl olmalıdır?

Bilim adamlarına göre masabaşında ya da bilgisayar karşısında en doğru oturma şekli hafif geriye yaslanarak yani 125 derece ve üzeri bir açıyla oturmak. İş yerinde ya da evde zamanının büyük bölümünü oturarak geçirenlere bugüne kadar uzmanlar sırt ağrısı çekmemeleri için hep dik oturmalarını önerdi.

Çalışma pozisyonu nasıl olmalı?

Çalışma masasının yüksekliğiyle koltuğun yüksekliği uyumlu olmalı, diz ve dirsek eklemleri çalışırken dik açı yapacak şekilde yerleştirilmeli. Monitörünüz, sizden mümkün olduğunca uzak, ama yazılanları görebileceğiniz bir mesafede durmalı. Gözlerinizle monitör arasında takriben 50 – 70 cm mesafe olmalı.

Beli ağrıyan biri nasıl oturmalı?

Otururken ayaklarınız yere basmalı, kollarınız ve bacaklarınız yere paralel olmalı. Bu sayede duruşunuzu uzun süreli olarak konforlu tutabilirsiniz. Düzgün bir şekilde oturduğunuz zaman omurgaya binen yükü azaltır ve bel ağrılarınıza çözüm bulursunuz.

Boyun Duzlesmesi olanlar nasil Oturmali?

BOYUN DÜZLEŞMESİNE KARŞI ALINACAK TEDBİRLER Bu nedenle dik oturmayı sağlayıcı tedbirler alın; Oturduğunuz sandalye yüksekliği: ayaklarınız yere temas ettiğinde dizler 90 derece açı yapacak kadar yüksek olmalı. Sandalyenizin bel desteği yok ise mutlaka bel yastığı kullanın.

You might be interested:  Bilgisayar Programları Vasıtasıyla Hazırlanan Ve Yapılan Sunuma Ne Ad Verilir? (Perfect answer)

En sakıncalı oturma şekli nedir?

Bükük bir şekilde, ayakları sarkan veya düzgün olmayan, sırtı tam olarak desteklemeyen bir monitöre, telefon ekranına veya belgeye bakarken boynu uzun süre geren ve dizleri, ayak bileklerini çapraz şekilde olan oturma tarzlarından ise kaçınılması gerekiyor.”

Doğal duruş pozisyonları nelerdir?

Doğru duruş nasıl olmalıdır? Doğru duruş, ayakta iken başımız dik, çenemiz yere paralel, yandan bakıldığında kulaklarımız omuzlarımızla aynı hizada, önden bakıldığında omuzlar kulaklardan uzak ve iki omuz aynı çizgide, üst sırt kasları aktif ve omurga kavisleri düzgün bir şekilde olmalı.

Doğru oturuş pozisyonunda dizler ve dirsekler kaç derecelik açıda olmalıdır?

Doğru pozisyonda çalışın: Çalışırken doğru oturma pozisyonunda omuzlar dik, dirsekler bedene yakın ve 90 derece açılı, el bilekleri kalem tutarken olduğu gibi hafifçe yukarı doğru durmalı, dizler kalça eklemlerinden biraz yukarıda, ayak tabanları yere tam temas halinde olmalıdır.

Leave Comment

Your email address will not be published.

Adblock
detector